15.10.2014 12:50

Daňové výhody u životního pojištění od roku 2015

 U životního pojištění začnou od roku 2015 platit nové podmínky pro uznání daňových výhod. Kdo je bude chtít i nadále čerpat, bude si muset pohlídat, aby jeho smlouva neumožňovala předčasné výběry. Změnu schválili v rozsáhlém daňovém balíčku poslanci.

Změna z dílny ministerstva financí a České asociace pojišťoven počítá s tím, že od roku 2015 nebude možné od daňového základu daně z příjmů odečítat ty peníze posílané na životní pojištění, u nichž podmínky dovolují předčasné výběry. Stát tím reaguje na to, že některé firmy dávají část mzdy zaměstnancům přes pojišťovny právě na smlouvy o životním pojištění. Firmy tím výrazně ušetří za sociální a zdravotní pojištění.

Připomeňme, že člověk si může od daňového základu odečíst maximálně 12 tisíc korun ročně poslaných na životní pojistku. Na daňový odpočet mají současně nárok jen lidé se smlouvami uzavřenými minimálně na pět let a přinejmenším do 60 let věku. Tyto základní podmínky novela od příštího roku nezmění.

Nově má od příštího roku přibýt podmínka: Kdo bude chtít daňový odpočet i po roce 2015, musí mít smlouvu, která neumožňuje předčasné výběry.

Pojišťovny slibují, že se o klienty samy postarají a do konce roku jim pošlou informační dopisy, kde je se změnou seznámí a dají jim možnost přejít na nové podmínky. Kdo si chce i nadále zachovat možnost předčasných výběrů, tomu smlouva zůstane beze změny, ale už nebude moci odečítat pojistné od daní.

Pojišťovny: Nezmatkujte, nepotřebujete novou smlouvu

Česká asociace pojišťoven zároveň majitele smluv o životním pojištění varuje před příliš aktivními a nepoctivými finančními poradci. Ti se nyní mohou snažit využít neznalosti klientů v souvislosti se schválenou novelou.

Už nyní podle asociace obcházejí klienty první nepoctiví poradci, kteří se je snaží přesvědčit k ukončení stávající smlouvy a uzavření nové. Jejich zájem je jasný: za sjednání nové smlouvy dostávají velmi vysoké provize.

"Lidé – majitelé smluv o životním pojištění - na tom ale v 99 procentech případů prodělají," varuje Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Vyjmenovává přitom celou řadu ztrát, které klientům pojišťoven v případě výpovědi staré a uzavření nové smlouvy vzniknou.

 

"Klienti přijdou o vyšší garantovaný výnos z minulosti. Při předčasném ukončení smlouvy je zároveň vypláceno jen takzvané odkupné, které je pro klienta méně výhodné. Současně musí klient při předčasné výpovědi doplatit částky v minulosti odečtené od daňového základu. A čím je člověk při sjednání pojistky starší, tím také roste výše pojistného," varuje Síkora.

Chystaná změna není podle Síkory žádnou revolucí, přestože se to tak budou snažit některé obchodní sítě lidem prezentovat.

—————

Zpět


Kontakt

Ing. Kateřina Králová

Účetnitví Katka s.r.o.
Miletice 45
273 24 Velvary


604 53 27 89